Opieka nad obłożnie chorym – niezbędne wyposażenie

6 lutego, 2012

Chyba żadne ze spotkań w życiu człowieka nie jest tak nieuniknione, jak spotkanie z chorobą. Swoją lub bliskiej osoby. Przeziębienie, grypa, złamanie czy operacja – stają się powodem znacznych zaburzeń rytmu życia chorego i jego rodziny. Jednak świadomość, że z każdym kolejnym dniem przybliża się termin powrotu „do normy” jest bardzo optymistyczne.

Znacznie trudniej jest utrzymać stan pełnej optymizmu gotowości, gdy któryś z domowników zapadnie na chorobę przewlekłą, wymagającą stałego leżenia w łóżku przez tygodnie, miesiące, czasem lata. Niekiedy z różnych powodów nie jest możliwe umieszczenie chorego w placówce, która podejmie się stałej opieki pielęgniarskiej nad pacjentem. Może wśród zebranych przez nas porad znajdą Państwo takie, które nieco złagodzą uciążliwości, związane z prowadzeniem „domu-szpitala”.

Punktem centralnym jest łóżko, najlepiej typu szpitalnego, umożliwiające zmianę pozycji chorego. Kolejnym elementem jest pneumatyczny materac zmiennociśnieniowy zbudowany z wielu komór, które są automatycznie i naprzemiennie wypełniane powietrzem. Dzięki temu cyklicznie zmieniane są punkty podparcia osoby na nim leżącej (nie ma miejsca stale uciśniętego). Został zaprojektowany specjalnie aby zapobiegać tworzeniu się odleżyn oraz ułatwić ich leczenie. Materac można dodatkowo zabezpieczyć prześcieradłem nieprzemakalnym. Można też ułatwić choremu samodzielną zmianę pozycji. W tym celu wskazane jest umocowanie do łóżka taśmy z uchwytem.

Długotrwałe przebywanie w łóżku, z ograniczoną możliwością zmiany pozycji, sprawia, że po pewnym czasie boli już wszystko. I nawet jeśli chory cierpliwie znosi te dodatkowe dolegliwości – warto i można im zapobiegać. Gdy chory przyjmuje pozycję siedzącą, okolica lędźwiowa kręgosłupa powinna być podparta niewielką poduszeczką. Pod ugięte kolana należy podkładać miękki wałek a w przerwach masować nogi, by nie dopuścić do zaburzeń krążenia. W tej pozycji najbardziej narażone na ucisk są pośladki i pięty. Pod pięty (i łokcie) należy podłożyć krążki przeciwodleżynowe, pod pośladki gumowe koło, wypełnione powietrzem (do połowy) albo poduszeczki, wypełnione siemieniem lnianym. Działania takie są szczególnie ważne, chronią bowiem przed pojawieniem się często występujących u obłożnie chorych – odleżyn. Odleżyny najczęściej powstają na pośladkach w okolicy kości ogonowej i krzyżowej, wzdłuż kręgosłupa, łopatek, na piętach i łokciach, a u chorych leżących na boku – w okolicy stawu biodrowego, po wewnętrznej stronie kolan i na kostkach. Opiekując się chorym należy często i starannie kontrolować stan jego skóry. Już jej lekkie zaczerwienienie w miejscu narażonym na ucisk może wskazywać na rozpoczęcie się procesu tworzenia odleżyn.

Jakiekolwiek są rokowania i prognozy – chory ma prawo do opieki, uwzględniającej jego, nawet niewypowiedziane potrzeby. Jeśli nie opuszcza łóżka, ale jest w stanie, pozwalającym na utrzymywanie kontaktu z otoczeniem – niech to otoczenie będzie przyjazne i kojące. Po wszelkie porady dotyczące opieki na osobami chorymi zapraszamy do sklepu medycznego.

    1. Jeszcze się nie spotkałem z tym, żeby w jakiejkolwiek aptece była niemiła obsługa! Teraz każdy dba o klienta, bo ten zostawia kasę. To nie PRL!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *