Kto powiesił te kłamstwa?

17 maja, 2011
Policyjni technicy z wydziału kryminalnego zdemontowali tablicę. Tablica do kamienia została przyklejona.
Policyjni technicy z wydziału kryminalnego zdemontowali tablicę. Tablica do kamienia została przyklejona.

Prowokacyjna tablica o polskich obozach śmierci
W niedzielne popołudnie na obelisku w miejscu pamięci, przy Łężcu ujawniono tablicę z rosyjskimi napisami. Sprawa o międzynarodowym wydźwięku może być prowokacją i odwetem za umieszczenie przez Polaków tablicy w Smoleńsku. Sprawę nagłośniły niemal wszystkie media ogólnopolskie. Kto stoi za tym skandalem?

REAKCJA POLICJI
W niedzielę 15 maja po godzinie 16 zadzwonił dziennikarz telewizji polskiej, który poinformował, że na kamieniu upamiętniającym 90-tą rocznicę odzyskania niepodległości przy Łężcu została zamontowana tablica z napisami w języku rosyjskim. W tłumaczeniu na polski, tablica godzi w historię naszego regionu.

Napis brzmi:
„Tu spoczywa 8000 radzieckich czerwonoarmistów brutalnie zamęczonych w polskich obozach śmierci od 1919 – 1921”

Policjanci na miejscu potwierdzili, że na kamieniu przyklejona została tablica z rosyjskim napisem, a pod kamieniem leżą świeże kwiaty i znicze. O sytuacji poinformowany został burmistrz Słupcy, wójt Strzałkowa i Wojewoda Wielkopolski. Piotr Florek zasięgnął opinii w konsulacie rosyjskim i zadecydował, że ponieważ Federacja Rosyjska nie ma nic wspólnego z zamieszczeniem napisu, tablicę należy zdemontować.

Jak mówi rzecznik policji Marlena Kukawka: „Tablica została zabezpieczona procesowo do dalszych badań. Zostanie przesłana do Laboratorium Kryminalistycznego w KWP W Poznaniu celem wykonania szczegółowych analiz. Wstępnie sprawę zakwalifikowano jako wykroczenie, jednak po konsultacji z Prokuraturą Okręgową sprawa będzie ścigana jako przestępstwo z art. 261 kodeksu karnego.”

Artykuł ten dotyczy znieważania pomnika lub innego miejsca publicznie urządzonego w celu upamiętnienia zdarzenia historycznego lub uczczenia osoby. Za takie przestępstwo grozi kara grzywny lub ograniczenia wolności.

SPRAWA POLITYCZNA

Marek Makowski twierdzi, że w obozie jeńcy wyginęli z powodu ciężkich chorób panujących w tamtych czasach. Na swym polu pokazał pozostałości po obozie.
Marek Makowski twierdzi, że w obozie jeńcy wyginęli z powodu ciężkich chorób panujących w tamtych czasach. Na swym polu pokazał pozostałości po obozie.

O zdarzeniu informowały media ogólnopolskie takie jak TVN, Telewizja Polska, Polsat, różne radia, serwisy internetowe i mniejsze stacje telewizyjne. Ogromny wydźwięk sprawie nadały komentarze historyków i polityków. Polski polityk i dyplomata Stanisław Ciosek stwierdził, że zawieszenie tej tablicy jest odwetem za tablicę, którą Polacy bezprawnie zamontowali w Smoleńsku po katastrofie prezydenckiego tupolewa.

„Ciekaw jestem teraz, czy cerkiew prawosławna zgłosi się, by przechowywać tę „świętą tablicę ze Strzałkowa”, bo słyszałem, że tablica smoleńska będzie umieszczona w jednej z polskich bazylik i traktowana jako relikwia. To w ogóle nie powinno mieć miejsca. Ani tablica smoleńska, ani tablica w Strzałkowie. One obie umieszczone zostały z pogwałceniem dobrych obyczajów, nie mówiąc już o prawie międzynarodowym” – ostro krytykował zdarzenie dyplomata.

Spytany przez dziennikarzy tvn-u Ciosek stwierdził, że władze Rosji nie mają nic wspólnego z zamieszczeniem tablicy pod Strzałkowem.

„Durniów, którzy robią takie rzeczy przecież nie brakuje. To są ludzie wściekli, opętani, dlatego powinniśmy dać sobie z tym spokój. Po prostu powstrzymuję się przed użyciem słów, które byłyby obraźliwe, mimo że cisną mi się na usta. To jest przerażające do czego doprowadziliśmy. Jak najszybciej powinniśmy o tym zapomnieć.” – nawołuje Ciosek.

Obszerny artykuł w „Gazecie Słupeckiej”.

  1. Nie trzeba nawet znać zbyt dobrze historii,by zorientować się,że to wszystko jest kłamstwo i manipulacja.Przede wszystkim żołnierze bolszewiccy zmarli w wyniku chorób,a poza tym byli najeźdźcami.Najeźdźca zawsze powinien się liczyć,że nie będzie zbyt łagodnie potraktowany po wzięciu do niewoli(należy jednak postępować w miarę możliwości humanitarnie).Natomiast polscy oficerowie zostali bez wątpienia wymordowani po wzięciu do niewoli przez armię najeźdźczą.Tylko po co Rosji potrzebna jest ta manipulacja ?Polacy i tak wiedzą swoje(niektórzy udają,że nie wiedzą).Na kłamstwie nie zbuduje się żadnego porozumienia między narodami.

  2. Ruscy byli agresorami i mogli spodziewać się, ze nie będą rozpieszczani w polskiej niewoli. Umierali od ran, chorób. Nasi żołnierze z Katynia byli JEŃCAMI WOJENNYMI wziętymi do niewoli przez wojska, które łamiąc wszelkie zasady prawne (na równi z hitlerowcami) zaatakowali Polskę. Kto nie widzi różnicy jest ślepcem.

  3. W pełni podzielam opinie poprzedich autorów.Porównywanie agresora z ofiarami agresji i stawianie znaku równosci między między mordem katyńskim a jeńcami wojennymi,którzy umierali w sposób naturalny (także na skutek ran i chorób ale także wskutek biedy w wyniszczonej rozbiorami i wojną Polski)- jest kpiną .Ani w roku 1920,ani w 1939 Polska nie była agresorem , tylko ofiarą agresji!Rosyjskie władze nie mogą się pogodzić z klęską poniesioną w tamtej wojnie i przez ludobójtwo na inteligencjii polskiej (jak Katyń )także dzisiaj chcą upokorzyć nasz naród pokazując „kto tu rządzi”!!!To są skutki obecnej ,na kolanach prowadzonej, polityki władz wobec Rosji i Niemiec!

  4. Z jeńcami wojennymi należy postępować humanitarnie a jak z nimi postępowano że padali jak przysłowiowe muchy,można powiedzieć ze tak samo jak szwaby w Oświęcimiu o którym sie bardzo mało mówi bojąc urazić naszego najlepszego przyjaciela.Trzeba było ich odtransportować do granicy i wypedzić to by nam nikt nie zarzucał brutalnego zameczenia,tak powinien postąpić katolicki naród.

  5. Winnych przyklejenia tablicy radziłbym szukać w kręgach zbliżonych do PIS,im zależy na psuciu dobrych stosunków z Rosją.

  6. Wszystko w Waszych komentarzach to prawda! Byli najeźdźcami, nikt ich tutaj nie zapraszał, szalała hiszpanka, racje żywności były głodowe, bo biedna była cała Polska, ALE niech sobie oni przeżywają swoją żałobę po swojemu, niech wysyłają „partyzantów” (tak, tak)z wyborczej z tabliczkami, jak im to da chwilową ulgę. Ja bym nie ruszała tego napisu, za to obok umieściłabym informację po rosyjsku, angielsku, niemiecku, francusku i polsku z informacją jak to było w rzeczywistości i co stalin zrobił w odwecie, i czym dla Polaków był sowiecki totalitaryzm.

  7. Gościu napisz czym dla Polaków był ten tzw sowiecki totalitaryzm a czym jest ta tzw demokracja obecnie u nas panujaca w której mamy ponad 2 mln zarejestrowanych bezrobotnych z których większość nie ma prawa do zasiłku, w tej tzw demokacji pracuje na czarno drugie tyle osób,ponad 2 mln wyjechało za granicę bo w demokracji by umarli z głodu.Tzw demokracja zwiększyła zadłużenie zagraniczne kraju ponad 7 razy w stosunku do tego co pozostawiły komuchy,dług wewnętrzny sięga prawie 8oo mld zł,gospodarka narodowa zrujnowana a Ty pieśni pochwalne piejesz,opanuj się człowieku i patrz realnie na świat.

  8. Jak długo obecna ekipa pozwoli gnoić Polskę. Dla Tuska & company w przyszłości widzę Trybunał Stanu – niech rządzący wiedzą, że ich bezkarność i głupota ma swoje granice. Za Kaczyńskiego Lecha liczono się ze zdaniem Polski. A teraz Litwa, Białoruś itp dyktują nam warunki. Jesteśmy na poziomie Wysp Owczych – tylko, ze tam barany pasą się na łące a u nas rządzą krajem.

  9. Gościu wulgarnie mówiąc odwal się od Tuska i PO bo to sa ludzie Solidarności a to właśnie oni obiecali naiwnemu narodowi raj na ziemi jak obali komunę.Naczelny eskol którego teraz złośliwie nazywają Bolkiem obiecał wybudować drugą Japonię a wybudował Bangladesz,obiecał puścić aferzystów w skarpetkach a puścił robotników z torbami.Lecha Kaczyńskiego tak szanowano że Obama wolał grać w golfa aniżeli przyjechać na jego pogrzeb.Przyjmij do wiadomości że żywot RP nr 3 dobiega końca,za długi bez interwencji wojskowej zostanie przejęta przez Niemcy i Rosję i tak zniknie z mapy świata na zawsze Najjaśniejsza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *