Lody na diecie w upalne lato. Jakie będą najlepsze?

25 lipca, 2023
Lato to czas, w którym zwykle mamy ochotę na schłodzenie się czymś pysznym i orzeźwiającym, a lody to jedna z najpopularniejszych i najlepszych opcji. Osoby będące na diecie często zastanawiają się jednak, czy mogą je spożywać, czy też konieczna jest całkowita rezygnacja z lodów, by osiągnąć swoje wagowe i centymetrowe cele. Odpowiedź jest jedna – niezależnie od tego, na jakiej diecie jesteśmy – pod warunkiem że nie jest to szczególna dieta, wskazana przede wszystkim ze względów stricte medycznych i zdrowotnych – jedzenie lodów jest możliwe, jednak należy wziąć pod uwagę kilka ważnych informacji. W tym artykule dowiesz się, jakie lody są najlepsze, będąc na diecie i z których możesz cieszyć się bez wyrzutów sumienia.

Lody na diecie – czy są dozwolone?

Lody to deser, który uwielbia większość z nas. Czy jednak są dozwolone na diecie? Odpowiedź brzmi – zależy. To dlatego, że lody to zazwyczaj dość kaloryczna przekąska, zawierająca duże ilości cukru i tłuszczu. Jeśli chcesz schudnąć, powinieneś znacznie ograniczyć spożywanie lodów. Jednakże jeśli wprowadzisz do swojej diety zasady umiarkowania i proporcjonalności, to można pozwolić sobie na odrobinę przyjemności w postaci lodów, a wybierając lody dobrej jakości, będzie to zdecydowanie lepsza opcja, niż sięgnięcie po czekoladę czy batonik.

Decydując się więc na lody w swojej diecie, należy zwrócić uwagę na rodzaj tych, które zamierzamy spożyć. Najlepsze będą te o niższej zawartości tłuszczu i cukru, takie jak lody owocowe lub mleczne z niską zawartością tłuszczu. Można także wybierać mrożone jogurty lub sorbety, które są mniej kaloryczne od tradycyjnych lodów, a do tego zawierają dużą ilość witamin. Warto pamiętać także o tym, by zjadać lody powoli i dokładnie je przeżuwać, co pozwoli na lepsze odczuwanie smaku i zwiększy satysfakcję oraz pozwoli uniknąć problemów z bólem gardła.

Biorąc pod uwagę te wskazówki, spożywanie lodów w trakcie trwania diety nie wpłynie negatywnie zarówno na naszą wagę, jak i zdrowie, a pozwoli cieszyć się smakiem tego orzeźwiającego smakołyku.

Lody owocowe – orzeźwiający wybór

Lody owocowe będą jednym z najlepszych wyborów dla osób na diecie, ponieważ są niskokaloryczne i zawierają naturalny cukier z owoców. Wybierając lody owocowe warto zwrócić uwagę na ich skład – najlepiej, aby zawierały one tylko owoce, wodę i ewentualnie niewielką ilość cukru lub naturalnego słodzika. Ważne jest również to, aby wybierać lody, które nie zawierają dodatków sztucznych, takich jak barwniki czy konserwanty. Możesz wybierać spośród wielu smaków – od truskawkowych i malinowych po cytrynowe i mango. Tutaj także lepsze będą owoce sezonowe, których w Polsce nie brakuje, natomiast w okresie jesienno-zimowym możemy sięgnąć po bardziej egzotyczne owoce, co będzie doskonałym przedłużeniem lata.

Lody mleczne – wybierz mądrze

Lody mleczne to najpopularniejsza opcja, natomiast należy zawsze mieć na uwadze fakt, że lody te mają zwykle znacznie więcej kalorii i tłuszczu, niż lody owocowe. Jednak jeśli wybierzesz mądrze, możesz cieszyć się nimi na diecie bez wyrzutów sumienia. Szukaj lodów mlecznych, które zawierają niskotłuszczowe mleko lub beztłuszczowe jogurty greckie, a także naturalne słodziki oraz dodatki. Natomiast unikaj lodów, które zawierają tłuszcze trans i sztuczne dodatki. Możesz również spróbować samodzielnie przygotować lody mleczne w domu z niskokalorycznymi składnikami, takimi jak mleko kokosowe, jogurt grecki i owoce. Dodatkowo można do takich lodów dodać odrobinę orzechów oraz dobrej jakości czekoladę, które w odpowiednich ilościach mogą wspomóc naszą dietę, nie zaś jej szkodzić.

Sorbety – zdrowsza alternatywa

Sorbety to idealna alternatywa dla lodów, którą warto rozważyć zwłaszcza wtedy, gdy chcesz zrezygnować z nabiału lub jesteś na diecie wegetariańskiej czy wegańskiej. Sorbety nie zawierają mleka ani tłuszczu, ale wciąż pozostają pyszne i orzeźwiające. Warto wybierać sorbety, które zawierają tylko owoce, wodę i jak najmniej cukru. Zdrowe sorbety możesz z łatwością przygotować w domu – wystarczy zmiksować zamrożone wcześniej owoce, dodając do nich odrobinę miodu lub innego słodziku. Do niektórych owoców świetnie pasuje także świeża mięta, a nawet odrobina bazylii czy pieprzu. Takie połączenie dodatkowo podkręci nasz metabolizm, dzięki czemu dieta będzie jeszcze skuteczniejsza.

Dobrej jakości lody – które będą najlepsze?

Wspomnieliśmy już, że będąc na diecie należy sięgać przede wszystkim po lody dobrej jakości, wykonane tradycyjnymi metodami oraz z wykorzystaniem naturalnych, sprawdzonych składników. Do produkcji lodów Bracia Koral stosuje się starannie wyselekcjonowane produkty, zaś tradycyjna, ulepszona receptura pozwala stworzyć smaki charakterystyczne dla naszego dzieciństwa, pełne dobrego smaku i dobrych wspomnień. Po takie lody spokojnie możemy sięgać będąc na diecie – oczywiście wszystko z rozsądkiem u umiarem.

Lody na diecie mogą być dobrym sposobem na zaspokojenie potrzeby na słodkie smakołyki, jednak należy trzymać się umiaru i wybierać niskokaloryczne, niskotłuszczowe i bezcukrowe warianty. Ważne jest również, aby lody nie były jedynym elementem diety, lecz stanowiły jedynie dodatek do zbilansowanych i zdrowych posiłków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *