(nie)Legalna wycinka drzew

2 czerwca, 2011
W m. Kowalewo Góry, po obydwu stronach drogi, pomiędzy pozostawionymi wysokimi pniami po wyciętych drzewach leżą gałęzie (w dużych ilościach), pobocza drogi są zanieczyszczone także drzewnymi wiórami
W m. Kowalewo Góry, po obydwu stronach drogi, pomiędzy pozostawionymi wysokimi pniami po wyciętych drzewach leżą gałęzie (w dużych ilościach), pobocza drogi są zanieczyszczone także drzewnymi wiórami

Interwencje Czytelników
Pozwolenie na wycięcie drzewa wydaje wójt, burmistrz, prezydent miasta. Warto bowiem wiedzieć, że nie każde drzewo można wycinać. Za niezgodne z prawem wycięcie drzewa grozi wysoka kara. Jedna z mieszkanek Gminy Słupca wycięła (niesamodzielnie), jak podają zainteresowani, od 14-17 drzew – wieloletnich jesionów i olch. Pani dysponuje pismem zezwalającym na wycinkę, jednak organ, który wydał pozwolenie, poinformował słupecką policję o fakcie popełnienia przestępstwa przeciwko mieniu. Dochodzenie w tej sprawie trwa.

Do naszej redakcji zgłosił się Czytelnik zaniepokojony wycinką drzew w m. Kowalewo Góry. Wprawdzie sprawa miała miejsce kilka miesięcy temu, ale, jak wieść gminna niosła, drzewa wycięto nielegalnie. Wycięte drzewa rosły przy starym i nieczynnym już dziś, odcinku byłej trasy E8, w miejscowości Kowalewo Góry, za wiaduktem (jadąc w stronę Konina). Przy drodze tej mieszka kilka rodzin. Jedna z mieszkanek gminy Słupca jest właścicielką ziemi we wspomnianej miejscowości, którą oddała w dzierżawę. Uprawiający ziemię rolnik miał utrudniony wjazd na pole z uwagi na rosnące w pasie drogowym drzewa i krzewy.

Pani wystąpiła do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Poznaniu Rejon w Koninie, która to instytucja jest właścicielem wspomnianego odcina drogi, o wycięcie drzew i krzewów oraz uporządkowanie pasa drogowego. Otrzymała odpowiedź, iż sama może zająć się tą sprawą, z uwagi na fakt, iż GDDKiA nie posiada środków finansowych na ten cel. W wyżej wymienionej sprawie udaliśmy się do Urzędu Gminy w Słupcy, by dopytać o procedury związane z uzyskaniem pozwolenia na wycinkę drzew w pasie drogowym. W odpowiedzi usłyszeliśmy, iż w wym. sprawie to GDDKiA powinna wystąpić do Urzędu Gminy w Słupcy o zgodę na wycięcie drzew.

– To jest droga krajowa. Nie wpłynęło do nas żadne pismo dot. usunięcia drzew i krzewów w tym pasie drogowym. To bardzo nietypowa sytuacja. Jesteśmy zszokowani całą sprawą. – powiedziała urzędniczka. O głos w sprawie poprosiliśmy także słupecką policję, która prowadzi dochodzenie. 17 maja GDDKiA przysłała pismo informujące o fakcie popełnienia przestępstwa przeciwko mieniu.

(nie)Legalna wycinka drzew
(nie)Legalna wycinka drzew

– Czytałem pismo, jakie otrzymała pani X. Było w nim napisane, że zezwalają na wycięcie krzewów i uporządkowanie terenu, ale w nagłówku napisano – wycinka zadrzewienia. Pismo jest bardzo ogólne. Wiem także, że GDDKiA nie wystąpiła o zgodę na wycinkę do gminy Słupca – powiedział dzielnicowy.

– W związku z otrzymanym pismem ustalamy czynności całego zdarzenia, w tym celu wszystko dokładnie sprawdzamy. Przygotowywana jest również wycena szkody, czyli ściętych drzew. – dodał przedstawiciel Komendy Policji w Słupcy.

10 listopada 2010r. mieszkanka gminy Słupca wystąpiła do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o wycięcie drzew i krzewów oraz uporządkowanie pasa drogowego.

W piśmie czytamy – Proszę o usunięcie drzew rosnących wzdłuż ulicy w m. Kowalewo Góry koło wiaduktu, drogi K 92 Słupca – Konin. Wzdłuż całej ulicy rosną drzewa i krzewy, które zachodzą na jezdnię z dwóch stron, drapią karoserie samochodów, ograniczają widoczność, a zimą nie ma miejsca by odśnieżyć ulicę i utrudniają swobodny przejazd samochodami osobowymi, jak i maszynami rolniczymi. Drzewa rosną po dwóch stronach ulicy, są usychające, podczas wiatrów gałęzie same się odłamują, spadając na ulicę i pola uprawne. Stanowi to przeszkodę w uprawianiu ziemi, gałęzie haczą o maszyny rolnicze, co stanowi zagrożenie dla mienia i życia. Drzewa też utrudniają wjazd na pola uprawne, i działkę nr …, na której planują budowę domu.

Cały artykuł w „Gazecie Słupeckiej”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *