Szansa dla obwodnicy i starówki

13 grudnia, 2009

Zdzisław WyszyńskiZa kilkanaście dni ostatnia sesja Rady Miasta Słupcy. Najważniejszym jej elementem będzie zatwierdzenie budżetu na 2010 rok. Jako, że w obu komisjach propozycja budżetu uzyskała przychylność radnych sesyjne głosowanie będzie w zasadzie formalnością. Budżet Słupcy Anno Domini 2010 nie rzuci na kolana. Podobnie jak w wielu innych miastach naszego kraju i w Słupcy trzeba było trochę przycisnąć na inwestycyjny hamulec.

Dlatego – pomimo tak trudnego roku – mamy wraz z radnym Tadeuszem Markiewiczem dobre wieści dla mieszkańców ulicy Traugutta i bloków przylegających do ulicy Berlinga. Po wykonaniu pierwszego etapu budowy brakującego fragmentu ulicy Kopernika czyli opracowania mapy sytuacyjno-wysokościowej pod budowę ulicy Kopernika będą w 2010 roku środki na kolejne zadanie. Drugim etapem budowy ulicy Kopernika będzie sporządzenie projektów podziałów gruntów pod drogę co powinno być zrealizowane w przyszłym roku.

Kolejne etapy będą – patrząc choćby na ulicę Smugową – o wiele trudniejsze w realizacji, lecz nie krakajmy zawczasu. Jedno jest pewne, że za kilka lat ruch samochodów na ulicy Traugutta, Berlinga i Kopernika będzie bardziej sprawiedliwy. Dobrą wiadomością dla słupczan mieszkających przy wspomnianych ulicach będzie fakt powstania w najbliższych miesiącach alternatywnej dla tych ulic oraz ulicy Kościuszki nowej,starej ulicy Powstańców Wielkopolskich i Jeziornej, z której po modernizacji o wiele chętniej będą korzystać nie tylko słupeccy kierowcy.

Tak oto z roku na rok, ruch samochodowy w Słupcy będzie się rozkładał w większym niż dotychczas stopniu na cały jej obszar, a więc w konsekwencji powinien być mniej uciążliwy. Również mieszkańcy słupeckiej starówki powinni się ucieszyć z faktu, iż od przyszłego roku rozpoczyna się wielka modernizacja starej części Słupcy wraz z rewitalizacją rynku. Oczywiście -jak przystało na pierwszy etap prac -środki będą przeznaczone wyłącznie na opracowanie bardzo szczegółowej dokumentacji technicznej zadania.

Dokumentacja będzie obejmowała plany przebudowy ulic wraz z oświetleniem, a wszystko oparte na najnowszych trendach w tym zakresie. Później przyjdzie czas wielkiego „rycia” słupeckiej starówki… Czy fakt zainwestowania ogromnych jak na nasze miasto pieniędzy w historyczną -było nie było- przebudowę słupeckiej starówki daje gwarancję sukcesu? Co zrobić, by stara część naszego miasta wreszcie była wizytówką Słupcy, której nie będziemy się wstydzić?

Te i inne pytania będą nam towarzyszyć przez minimum kilka najbliższych lat, kiedy będzie trwała „obróbka” słupeckiej starówki. Do mieszkańców słupeckiej starówki zbliża się wielki egzamin obywatelskiej słupczan dojrzałości. Będzie to test na współpracę w tworzeniu nowego oblicza ich bezpośredniego otoczenia, które nigdy – nawet gdybyśmy chcieli żyć złudzeniami – nie było takie jakim ma być: ładne, wypielęgnowane,kolorowe i czyste, no może poza nielicznymi wyjątkami.

Egzamin zdamy, bo nie może być inaczej, ale będzie ch…e ciężko!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *