Trujące szklanki w Zagórowie?

Tak wyglądają trujące szklanki. Sanepid prosi, by na nie uważać.
12 stycznia, 2012
Tak wyglądają trujące szklanki. Sanepid prosi, by na nie uważać.
Tak wyglądają trujące szklanki. Sanepid prosi, by na nie uważać.

W grudniu słupecki Sanepid otrzymał powiadomienie alarmowe o niebezpiecznych produktach żywnościowych.

„Mamy informacje, że sprzedawane m.in. w sklepie /…/ w Zagórowie na Dużym Rynku szklanki Dalia nie mogą znajdować się w obrocie handlowym” – czytamy w komunikacie Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Słupcy.

Zdaniem inspektorów sanitarnych w wyniku przeprowadzonych badań laboratoryjnych stwierdzono, że produkt jest nieodpowiedniej jakości ze względu na wysoką migrację ołowiu i kadmu z obszaru obrzeża wyrobu.

„Zgodnie z oceną ryzyka przeprowadzoną przez ekspertów z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w przypadku stwierdzonego uwalniania pierwiastków z obszaru obrzeża szklanek przeznaczonych do picia przy założeniu, że migracja podczas kontaktu z ustami jest podobna do migracji do płynu modelowego, z każdej szklanki możliwe jest pobranie maksymalnie jednorazowo średnio 45,6 mg Pb oraz 4,26 mg Cd. Stwierdzona migracja ołowiu i kadmu z obrzeża przekracza około 23-krotnie dla ołowiu i około 21-krotnie dla kadmu limity uwalniania tych pierwiastków. Zdaniem ekspertów istnieje duże prawdopodobieństwo przekroczenia zarówno w przypadku ołowiu jak i kadmu dawek tolerowanych przez organizm w wyniku uwalniania tych pierwiastków z tych szklanek. Zagrożenie dla zdrowia jest istotne, szczególnie w przypadku używania tych szklanek przez kobiety w ciąży, karmiące oraz dzieci” – mówi Agnieszka Dybała Kamińska ze słupeckiego Sanepidu.

Ten skomplikowany fachowy wywód można podsumować jednym zdaniem: materiał, którym pokryte są szklanki jest trujący. Według niej szklanki te można było kupić w dwóch sklepach w Słupcy oraz w sklepie Duet w Zagórowie przy Dużym Rynku.

Właścielka sklepu nie widzi problemu: „Wydaje mi się, że to nie było u nas w sklepie, ale sanepid często wycofuje różne rzeczy. A tak, wycofali coś… Ale to były talerzyki. Nie, nie to jednak były kubki. Dokładnie 12 kubków, lecz to w całej Polsce wycofywali. U nas nikt tych kubków nie kupił, zwróciliśmy wszystkie dwanaście sztuk” – mówi właścicielka sklepu.

JO.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *