Woźniak już bez mandatu

8 maja, 2012

Do rady powiatu słupeckiego dotarł już prawomocny wyrok w sprawie lustracji radnego Leszka Woźniaka. Radni musieli wygasić mandat Woźniakowi, który o funkcję ubiegał się, startując z listy SLD.

Pod koniec lutego sąd uznał, że Leszek Woźniak złożył niezgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne. W swym oświadczeniu Woźniak twierdził, że nigdy nie współpracował jako źródło informacji w latach komunistycznych. Sędzia, ogłaszając wyrok podkreślił, że nie jest ważne to czy przekazywane informacje były istotne.

„Pan Woźniak podjął świadomą współpracę. Ta współpraca jakaś wielce owocna nie była. Nie zmienia to faktu jednak, że jakiś przejaw tej współpracy Leszek Woźniak podjął. Leszek Woźniak z całą pewnością nie był superagentem i informacje przez niego przekazywane nie były jakieś rewolucyjne. Ze zgromadzonych dokumentów wynika, że, w oparciu o informacje pozyskane od Leszka Woźniaka służba bezpieczeństwa i kontrwywiad prowadziła pewne akcje obiektowe. W tym sensie trzeba stwierdzić, że jak najbardziej doszło do współpracy. Sąd ma świadomość jaki jest kontekst historyczny. Twórcy ustawy nie zdawali sobie sprawy do jakich dramatów to może prowadzić. Ustawodawcy zabrakło wyobraźni, lecz sąd jest od egzekwowania prawa. Wymierzone sankcje są najniższe z możliwych. Sam fakt współpracy z organami SB czy kontrwywiadu nie przekreśla możliwości aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym i politycznym. Problem w tym, żeby wypełniając stosowne oświadczenie – trzeba podać prawdę.” – uzasadniał wyrok sędzia przewodniczący.

W piątek na sesji rady powiatu słupeckiego, radni musieli zadecydować o wygaśnięciu mandatu Leszka Woźniaka.

„Jeśli przyszedł do nas prawomocny wyrok sądu my nie możemy postąpić inaczej tylko zagłosować zgodnie z wyrokiem sądu.” – mówi nam jeden z radnych.

Leszek Woźniak podkreślał, że nadal chce działać na rzecz lokalnego społeczeństwa. Wyrok jednak zabroni mu startować w najbliższych wyborach samorządowych. Czy Leszek Woźniak wróci do lokalnej polityki?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *